fbpx

Co to jest Ajurweda? Podstawowa wiedza.

by justdeliciousx
co-to-jest-ajurweda-wiedza-o-zyciu-balans

Od lat interesuję się zdrowiem, odżywianiem i funkcjonowaniem organizmu. Jednak nic tak nie wpłynęło na moją dietę i myślenie jak poznanie co to jest Ajurweda. Na wstępie chcę Ci powiedzieć, że Ajurweda to nie jest żadna czarna magia ani medycyna alternatywna. To system medycznej wiedzy, który rozwinął się w Indiach jako jeden z pierwszych na świecie. Założenia Ajurwedy od wieków powielają się w wielu kulturach. Na tym wyrosły pokolenia i to właśnie na Ajurwedzie opartych jest mnóstwo dzisiejszych badań.

Ajurweda opiera się na rytmie natury, gdzie wszystko działa w pięknej harmonii.

Ajurweda to powrót do korzeni, do natury. Kiedy poznasz jej podstawy, będziesz z większym zrozumieniem patrzeć na świat i dietetyczne nowości. Zauważysz, że nie potrzeba wymyślać nowych diet i nazywać ich dziwnymi nazwami. Podstawy odżywiania i funkcjonowania człowieka, o których mówi Ajurweda nauczą Cię życia w równowadze. Tym wpisem chcę otworzyć na moim blogu temat Ajurwedy, której uważam, że zagadnienia każdy powinien znać! By wiedzieć jak o siebie zadbać! 🙂

Co to jest Ajurweda?

Jako nauczycielka jogi i zwykły człowiek z codziennymi problemami, powiem na początku, że Ajurweda (Ayurveda):

to wiedza, o tym jak osiągnąć balans!

Balans ciała i ducha. Ajurweda to w dosłownym tłumaczeniu wiedza o życiu. Ayur = życie, Veda = wiedza.

Oznacza to, że Ajurweda mówi, o tym jak znaleźć równowagę ciała i ducha biorąc pod uwagę środowisko, w którym żyjemy, nasze zajęcia, odżywianie itd. To systemem medycyny uczący co jest potrzebne, by cieszyć się długo zdrowiem fizycznym i psychicznym. Ajurweda jest siostrą jogi i razem tworzą one całokształt wiedzy o naszej fizyczności jak również duchowości.

Jak wspominałam na wstępie to nie jest medycyna alternatywna, a ugruntowany system leczenia! (Możesz się terazdomyślić, dlaczego tak bardzo się nią zainteresowałam, szczególnie gdy potrzebowałam znaleźć balans po utracie wagi, a następnie przybraniu⚖️.) Wnioskując z tego wstępu, Ajurweda skupia się na zdrowiu i rozwoju człowieka tak, by mógł cieszyć się ŻYCIEM W PEŁNI SIŁ!

Wskazówki Ajurwedy umożliwiają ludziom sięgnięcie po swój najwyższy potencjał!

co-to-jest-ajurweda-wiedza-o-zyciu-balans
Ajurweda pomaga osiągnąć równowagę.

Ajurweda ma za zadanie pomóc człowiekowi osiągnąć harmonie, poprzez odnalezienie i zrozumienie swoich potrzeb. Właśnie wokół tego zagadnienia (równowagi) krążą główne aspekty Ajurwedy. Przede wszystkim, by ustrzec się i wyleczyć choroby należy pamiętać o dwóch najważniejszych zasadach:

  1. Ciało i umysł są nierozerwalnie ze sobą połączone
  2. Umysł posiada największą moc, by uzdrowić i odmienić ciało.

By zrozumieć te założenia możesz wyobrazić sobie zestresowanego człowieka, który zaczyna medytować. To nie nowość, że stres prowadzi do wielu poważnych chorób. Kiedy, jednak osoba wchodzi w stan medytacji lub nawet bez nazywania tego medytacją znajduję sposób na relaks, sytuacja się odwraca.

Podczas medytacji ciało się odpręża, dlatego, że umysł wchodzi w stan spokoju. Skupiamy się na kontroli oddechu, wypuszczamy z umysłu negatywne emocje, a to sprawia, że nasze ciało na tym zyskuje. Mówiąc wprost, podczas odpoczynku umysłu ciało przestaje produkować hormony stresu jak kortyzol czy adrenaline. Odprężony umysł daje ciału sygnał do produkcji hormonów szczęścia jak serotnina i endorfiny.

Medytacja to doskonały przykład tego jak bardzo nasze ciało jest połączone ze stanem umysłu. Co zabawne zawsze to powtarzałam od lat, wiele przed tym jak poznałam co to jest Ajurweda! 🙂

Najbardziej popularne zagadnienia i aspekty, którymi zajmuje się Ajurweda.

Według profesora Deepak Chopra z Chopra Center (to człowiek, którego teksty i wskazówki po prostu trzeba znać) najważniejsze sugestie Ajurwedy, które są następnie rozwijane na bardziej szczegółowe tematy to:

  1. Jedz kolorowe, aromatyczne jedzenie.

Odżywianie to szeroki temat w Ajurwedzie. To co najważniejsze to jedzenie sezonowych, naturalnych produktów o wysokiej jakości. Jedzenie powinno być spożywane z uważnością i ma być bogato odżywcze, by zapewnić harmonię ciała i ducha. Ajurweda mówi o teorii 6 smaków, których poprawne łączenie przynosi najwyższą korzyść i satysfakcję z jedzenia. Będę o tym więcej pisać niebawem!

2. Wzmacniaj swój metabolizm

Możliwość człowieka do trawienia pożywienia w Ajurwedzie nazywana jest „agni” czyli dosłownie ogień. W związku z tym, zdrowy organizm powinien być w stanie poprawnie trawić, metabolizować spożywane pożywienia jak również emocje i informacje, które otrzymujemy. Dzięki temu organizm naturalnie pozbywa się toksyn, a przyswaja to co dla niego dobre. O tym również niedługo będę pisać więcej!

Niedawno pisałam post, o tym jak jeść owoce, by nie spowalniały Twojego metabolizmu tutaj:

https://justdeliciousx.pl/owoce-a-odchudzanie-jak-i-ile-jesc/

3. Zadbaj o mocny i długi sen trwający 7-8 godzin.

4. Żyj w rytmie i w zgodzie z naturą!

5. Ruszaj się! Poczuj jak czuje się Twoje ciało, uprawiaj jogę, bądź aktywny!

6. Nie stresuj się, medytuj, ucz się uspokojenia umysłu.

7. Odkryj swoją dosze!

Dosza czyli typ energetyczny inaczej kompozycję zwana również typem ciała i umysłu. Według Ajurwedy wszystko na świecie opiera się na 5 energiach – ziemi, powietrzu, wiatru, ogniu czy eterze.? Kombinacje tych energii tworzą dosze. Kiedy wiesz, która kompozycją jesteś którą jesteś, możesz odpowiednio zadbać o swoje potrzeby poprzez dietę, ćwiczenia, codzienne rytuały, zioła. Wyróżniamy trzy dosze in:

  1. Pitta (woda+ogień)
  2. Vata (wiatr+eter)
  3. Kapha (ziemia+woda)

Już za chwilę wstawię nowy post z dokładnym opisem każdej dosz i więcej informacji w tym temacie!

Gdzie jeszcze usłyszysz o Ajurwedzie?

Jak widzisz Ajurweda to kopalnia wiedzy, która jest przeznaczona dla każdego człowieka. Oprócz wymienionych wyżej aspektów Ajurweda zajmuje się również relacjami, psychiatrą, chorobami wewnętrznymi, chirurgią, toksykologią, pediatrą itd. Panchakarma to terapia oczyszczająca, którą stosuję się u osób z nierównowagą dosh i pomaga oczyścić ciało z toksyn. To cudownie złożona seria różnych zabiegów połączonych z odpowiednim odżywianiem, snem, medytacją, ruchem.

Ajurweda wypracowała kilkadziesiąt rodzajów masaży i terapii, które pomagają osobom z różnymi problemami zdrowotnymi. Na świecie istnieje wiele ośrodków, gdzie za pomocą ajurwedy pomaga organizmowi wrócić do zdrowia. Jedne z najsłynniejszych są w Indiach, Tajlandii, Bali, Austrii, Niemczech i Sri Lance. Do takich ośrodków może przyjechać każdy, równie znane są z odwiedzania tego typu ośrodków słynne osoby jak Oprah Winfrey, Natalie Portman, Demi Moore, Bill Gates, Beyonce, Gwyneth Paltrow, członkowie rodzin królewskich i najwyższych stanowisk politycy.

Ajurweda to wiedza o życiu dla każdego, przydatna na codzień.

ajurweda-co-to-jest-zdrowie-natura-harmonia
Zrozumienie swojego organizmu przez poznanie zasad Ajurwedy pomoże cieszyć się zdrowiem!

Najpiękniejsze według mnie jest to, że dzięki Ajurwedzie możemy zrozumieć swój organizm i dbać o niego w odpowiedzi sposób, o czym ja przekonałam się na własnej skórze.

Od dłuższego czasu po spotkaniu z lekarzem Ajurwedy wprowadzam w swoje życie wskazówki dla mojej doszy i przyniosło mi to poprawę jakości życia. Następnie, miałam też okazję być w ośrodkach z lekarzami Ajurwedy i przeprowadzić Panchakarmę. Możesz poczytać o moim wyjeździe na Bali do Sukhavati Bali. Umiem lepiej zadbać o swoje zdrowie psychiczne, wiem jak się relaksować i jedzenie jakich produktów mi pomaga. Z pewnością to czego się dowiedziałam, tylko potwierdziło moje przypuszczenia, które naturalnie, słuchając swojego organizmu czułam. Dzięki Ajurwedzie moja wiedza się rozszerzyła i codziennie zaskakuję mnie to jak bardzo możemy wpłynąć naturalnie na swoje zdrowie i samopoczucie.

Pamiętaj, że według Ajurwedy nie ma jednej diety dobrej dla wszystkich, ponieważ każdy z nas jest inną energia (tzw. doszą, o nich więcej w kolejnym postach).❤️ Według Ayurwedy jesteśmy tym, co trawimy, a nie tylko tym, co jemy. Ma to duży sens kiedy uważasz, że jesz najbardziej zdrowo na świecie, a mimo to czujesz się źle, chorujesz, masz problemy z energia i depresje.

Ajurweda to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość!

W związku z tym, dobór odpowiedniej diety i równoważnie energii, która w Tobie jest prowadzi to zdrowia. Poznając te energie możemy żyć w naturalnym rytmie.❤️ To bardzo krótki wstęp, ponieważ Ayurveda to ogrom wiedzy, która wykładana jest na uniwersytetach. Jestem nim teraz zauroczona i chłonę wszystkie książki jak również rozmawiam z praktykami i jeśli się uda uzbierać fundusze marzę o kursie w Indiach! Odkrywając ją widzę co raz bardziej,  ile w niej prawdy. Mam nadzieję, że kolejne posty bardzo Cię zainteresują. Będę pisać o odpowiedniej diecie, o każdej z dosz  oraz diecie odpowiedniej dla każdej z nich oraz tym jak naturalnie  możemy poprawić cykl hormonalny, o odpowiednich ćwiczeniach i wiele wiele więcej! Polecam Ci również zajrzeć do źródeł, które wymieniam na końcu postu! Do usłyszenia!

Namaste,

Justyna 🙂

Źródła:

Co polecam obejrzeć:

https://www.youtube.com/watch?v=xO5FBjz474g
https://www.youtube.com/watch?v=EV7B5-6qQQc
https://www.youtube.com/watch?v=kZt3DNCcEtA

Teksty:

https://chopra.com/articles/what-is-ayurveda

https://healthygamergirl.com/ayurveda-and-keto/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ajurweda

https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/treningi/joga/ajurweda-co-jest-czym-rozni-sie-od-jogi-aa-3ox7-cMM1-D4R4.html

Te posty mogą Cię zainteresować

Leave a Comment

Przebywając na tej witrynie wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek. Lubię Ciasteczka! Czytaj Więcej