fbpx

Czy joga to tylko ćwiczenia? Joga, a religia.

by justdeliciousx

Jaki jest związek między jogą, a religią?

Otóż joga w żadnym wypadku nie jest religią. Mylenie tego jest bardzo staroświeckie. Tym bardziej, joga nie ma na celu prowadzić na złe ścieżki i przyciągać złej energii. Wręcz przeciwnie, joga pokazuje jak być dobrym człowiekiem, więc zacznijmy od początku. Joga, a religia.

Tutaj obejrzysz video – skrót tego postu!

Joga jest filozofią wschodnią, a można powiedzieć, że nauką. To dlatego mówimy nauczyciel jogi, a nie trener czy instruktor. Tak, joga to coś o wiele więcej niż tylko ćwiczenia. Ćwiczenia czyli asany to tylko 1 z 8 gałęzi jogi. Joga to również praktyka duchowa. To nie to samo co religia.

Bardzo często dostaję wiadomości od osób, które zaczęły praktykować lub chcą, ale babcia/dziadek/ciocia/ksiądz powiedział/a, że joga zaprzecza religii katolickiej. To nie prawda i wystarczy bardziej wgłębić się w jej cel i historie. Co więcej, joga może bardzo dobrze łączyć się z religią – jakąkolwiek wyznajesz.

Joga, a religia. Historia jest winna ich zestawiania.

Joga powstała długo przed chrześcijaństwem, a nawet buddyzmem. Powstające i rozwijające się religie z czasem zaczęły czerpać elementy jogi do swoich praktyk. Na przykład medytacje i zen w buddyzmie, czy śpiewanie mantr w hinduizmie. Co więcej, wykorzystywane do medytacji różne ułożenia rąk, czyli mudry są źródłem inspiracji układania rak w pozycji modlitewnej. Co więcej, często przedstawiana na obrazach świętych jest mudra Kartari czy inaczej Surya Ravi Mudra. Wykonywana podczas medytacji ma na celu rozjaśnienie umysłu, usunięcia negatywnych myśli, wspomóc długą koncentracje.

Kartari Mudra wykonana przez św. Mikołaja i Jezusa. Palec serdeczny oznacza siłę i element ziemi, a kciuk reprezentuję element ogienia i boską naturę. Gdy palce są umieszczone w “Surya Ravi Mudra” symbolizują równowagę i przypływ sił.

Kiedy już jesteśmy przy temacie religii, to warto wiedzieć, że niektórzy Hindusi również modlą się do Chrystusa i uważają go za jednego z Bogów.

Religia to religa. Joga to joga. Joga nie uczy o Bogu, a zajmuje się indywidualną praktyką i niezaprzeczalnie ma wiele korzyści fizycznych i umysłowych, pomaga docenić teraźniejszość, zrelaksować umysł i ciało. To jest joga, a religia skupia się na Bogu i życiu po śmierci.

https://justdeliciousx.pl/joga-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-i-pokonac-bariery/

Co jest celem jogi?

Celem jogi jest doświadczenie prawy o sobie i o świecie. Odpowiedź nie jest narzucona, ona już jest wewnątrz nas. Joga to jedność ciała i umysłu, dzięki praktykowaniu siły ciała, stabilności umysłu i delikatności serca stajemy się lepszymi ludźmi. Joga wymienia Yamy, czyli zasady etyczne jogina. Są to:

  1. Niestosowanie przemocy – Ahimsa
  2. Prawdomówność – Satya
  3. Nie kradnij – Asteya
  4. Wstrzemięźliwość ciała, mowy i myśli – Brahmacharya
  5. Nie bądź chciwy – Aparigraha

Joga to coś więcej niż tylko ćwiczenia, bo uczymy się asan (ćwiczeń fizycznych), ćwiczeń oddechowych, medytacji i skupienia. Oprócz tego, dla osób, które chcą się bardziej wgłębić w jej cel, joga rozprawia, o tym jak być dobrym człowiekiem. Dlatego jest filozofią. Jej narzędzia uczą relaksacji, dlatego ma wspaniałe korzyści, nawet jeśli nie zgłębiamy się w jej filozoficzne rozprawy.

joga-a-religia-praktyka-duchowa-kościół-wyznanie-czym-jest-joga-praktyka-jogi
Na marginesie Buddyzm też jest w gruncie rzeczy filozofią. W Tajlandii nie można robić sobie zdjęć z Buddą w ten sposób, by Twoje nogi były ponad głową Buddy.

Kontrowersyjne zarzuty wobec jogi.

Praktykuję jogę od ponad 8 lat i w życiu nie spotkałam nikogo, kto poczułby się gorzej przez jogę (jedynie miał super zakwasy na następny dzień). Osoby praktykujące jogę to grono, w którym najbardziej się otaczam. To najmilsi i o największych sercach ludzie jakich spotkałam. Mam przyjaciół w Polsce, którzy praktykują, w Indiach jak i tu w Bangkoku. Każdy z nas jest innej religii i nie traktuję jogi jako coś wbrew naszej wiary. Rzeczywiście Hindusi bardziej korzystają z jogi jako jedno z narzędzi zbliżania się do Boga. Oczywiste jest, że joga i hinduizm rozwijały się blisko siebie – na tym samym terenie powstały. Dlatego, też można znaleźć w jodze powiązane elementy, nie twierdzę, że tak nie jest. Jednak źródła jogi nigdy nie nazwały konkretnie Boga, nie określiły swojej przynależności do religii. Nie trzeba nawet być wierzącym w cokolwiek, by praktykować jogę. Jeśli, jednak chcesz możesz tak jak Hindusi praktykować jogę z intencją zbliżania się do swojego Boga – Jezusa czy Buddy. Twój wybór.

 

joga-a-religia-buddym-hinduizm-wyznanie

Biorąc pod uwagę ten fakt, że joga może być praktyką religijną, jeśli masz taką intencję – niedorzecznym jest oskarżać ją jako otwierającą na złą energie. Joga może zbliżać do Boga, chyba, że nie taka jest Twoja intencje… Wiem, że jako katolicy mamy według przykazań nie mieć innych Bogów, jednak, osoby, które twierdzą, że joga czci jakiś innych Bogów po prostu nie mają o niej pojęcia. Powtórzę, że wykonywanie asan, medytacja czy śpiewanie mantr w jodze ma wymiar relaksacyjny.

Potwierdził to Kościół w 2013 roku zgadzając się na wprowadzenie jogi, medytacji i zen jako praktyki religijnej przez Jego Ekscelencje Raffaello Martinelli, biskupa położonego nieopodal Rzymu miasta Frascati, o ile będą wykonywane z zasadami chrześcijaństwa. Domyślam się, że Jego Ekscelencja rozumiał te historyczne powiązania i sens jogi.

Bardzo polecam przeczytać sobie wywiad z ks.Josephem Pereira, który naucza jogi i często bywa w Polsce: http://www.joga-joga.pl/pl179/teksty1543/joga_to_nie_joga_ksiadz_joseph_pereira_w_rozmowie, w tym wywiadzie ksiądz m.in. wyraźnie odpowiada na pytanie:

-I można ją [jogę] praktykować bez religijnych i ideologicznych założeń?

 Tak.

Czy będąc katolikiem mogę ćwiczyć jogę? Joga, a religia.

O tym, że to intencja ma kluczowe znaczenie wie już spora grupa Chrześcijan. I tak zaczęły powstawać nowe nurty jogi – Christian Yoga. W internecie znajdziesz wiele społeczności i filmy dla chrześcijan, którzy chcą uprawiać jogę. Uważam, że takie społeczności są przydatne, jeśli jesteśmy wychowani w bardzo konserwatywnej rodzinie, która nie zgadza się na praktykę jogi. Ja osobiście, nie potrzebuję nazywać mojej jogi Christian, chociaż jestem chrześcijanką. Kocham to, że mogłam uczyć się jogi od Hindusów w Indiach, tam gdzie się narodziła.

Oczywiście ja należę do otwartych osób, mój narzeczony jest buddystą. Obchodzimy razem święta i chrześcijańskie i buddyjskie oraz chińskie. Nie mam z tym problemu, bo wiem, że Bóg przecież kocha wszystkich. W różnych częściach światach nazywamy go różnie, ale czy to nie ten sam Bóg? W Boże Narodzenie moja tajska rodzina sama zaproponowała wspólne wyjście do katolickiego Kościoła na mszę. To dla mnie jedno z piękniejszych wspomnień. Tak samo jak Jan Paweł II organizował modlitwę wyznawców wielu religii w tym samym miejscu. Co więcej, wcale nie każdy Buddysta i Hindus wie, co to joga. Większość tak na prawdę zupełnie sie nią nie interesuje. W Tajlandii ludzie, jeśli ćwiczą jogę to zupełnie bez związku z religią, często w świetnych, nowoczesnych studiach jogi.

 

kościół-w-Tajlandii
To zdjęcie zrobiłam w Kościele po mszy w Boże Narodzenie w Bangkoku. W Tajlandii mieszka wiele Chrześcijan.

Na koniec, dla mnie joga nie jest i raczej nigdy nie będzie narzędziem do praktyki religijnej. Kiedy praktykuję skupiam się na połączeniu ciała i umysłu, wzmacnianiu ciała i psychiki. Joga zawsze pokazuje mi, że mogę być lepsza niż sądziłam oraz pokazuje mi jak dbać o siebie. Dzięki niej czuję się spełniona i szczęśliwa. Myślę, że wiele osób może za to jodze podziękować.

O moim kursie nauczyciela w Indii przeczytasz tu: https://justdeliciousx.pl/my-yoga-teacher-training-in-india-o-moim-kursie-nauczyciela-jogi-w-indiach/

A co z Bhakti Joga?

Bhakti Joga to jedna ze ścieżek jogi. Ścieżki to inaczej nurty jogi, podobnie jak w każdej filozofii są to wyznaczniki prawidłowego życia, które realizując zapewniamy sobie integralny rozwój ciała, umysłu i duszy.

By praktykować jogę asane (ćwiczenia fizyczne), wcale nie musisz się tak głęboko zanurzać w ścieżki jogi. Według mnie są one naturalnym dobrem, które na codzień i tak realizuje każdy z nas. 4 ścieżki to:

Karma Joga – bezinteresowane działanie, pomoc innym, dbanie o czystość

Bhakti Joga – joga oddania, modlitwa, czczenie Boga i odprawianie rytuałów dana osoba rozwija wizję Boga jako uosobienia miłości.

Jnana Joga – intelektualne podejście do rozwoju duchowego

Raja Joga – nauka kontroli ciała i umysłu

Bhakti Joga może być wykonywana bez względu na rodzaj religii. Oczywiście najwięcej przykładów w literaturze jest na podstawie Hinduizmu, trudno się jednak temu dziwić, ja już wyjaśniliśmy wcześniej.

Joga, a religia – podsumowanie.

Biorąc to wszystko pod uwagę, według mnie joga i religia mogą iść w parze i się komplementować niezależnie od wyznawanej religii lub jej braku. Joga może być również praktykowana zupełnie oddzielnie od religijnego wymiaru. Tak na pewno jest w moim przypadku. Moja praktyka jogi jest duchowa, ale nie modlę się podczas jej do Boga, a skupiam się na rozwoju własnym poprzez zdobywanie nowych umiejętności. Joga pomogła mi zaakceptować siebie, przezwyciężyć swoje kompleksy i na prawdę pokochać siebie. Myślę, że gdy przestaniemy kierować się zazdrością i agresją, a zaczniemy miłością, więcej osób to zrozumie. Chciałabym, by Kościół zajął się, według mnie prawdziwymi zagrożeniami jak np. przemoc w rodzinie czy alkoholizm.

Podsumowując, podczas praktyki jogi znaczenie ma Twoja intencja, a joga nie narzuca żadnej religii. Możesz ćwiczyć z większym lub mniejszym naciskiem na duchowość. Jednak korzyści jogi są niezaprzeczalne, dlatego też powstały już chrześcijańskie społeczności praktykujących jogę i duchowni nauczyciele jogi. Hinduizm, Buddyzm czy Chrześcijaństwo – wszyscy żyjemy na tym samym świecie, nie możemy zaprzeczyć, że mamy wspólne elementy. Czemu nie szukać właśnie tych rzeczy, które nas łączą, a nie dzielą?

Dziękuję za uwagę! Jeśli przeczytałeś cały wpis – kawałek brownie należy Ci się jak nic! 🙂 W kolejnym wpisie chcę napisać o 8 gałęziach jogi. Daj mi znać w komentarzu, co jeszcze a propos jogi Cię ciekawi? 😉

Ściskam,

Justyna

 

Zapraszam na mój kanał YT, gdzie możesz praktykować razem ze mną!

https://www.youtube.com/user/justynapolec

Organizowane przeze mnie wyjazdy z jogą w Polsce i w Tajlandii:

Lipiec 2020: https://www.foodkrywcy.com/yoga-camp (zostały tylko 3 wolne miejsca na level 2)

Styczeń / Luty 2021: https://www.foodkrywcy.com/joga-w-tajlandii

 

Przydatne linki i ciekawe artykuły:

http://www.joga-joga.pl/pl121/teksty1625/jezus_byl_joginem_relacja_z_warsztatu_z_ksiedzem_j

http://www.christianspracticingyoga.com/who-we-are

http://himalaya-wiki.org/index.php?title=Bhakti_joga

https://agnieszkamaciag.pl/czy-joga-jest-dobra-czy-zla/

https://wyborcza.pl/1,76842,13473685,Kosciol_katolicki_otwiera_sie_na_joge_i_medytacje.html

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/yoga-benefits-beyond-the-mat

https://rebelianci.org/488461

http://www.findyourbalance.pl/cztery-sciezki-jogi/

Te posty mogą Cię zainteresować

Leave a Comment

Przebywając na tej witrynie wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek. Lubię Ciasteczka! Czytaj Więcej