fbpx

Jak być bliżej natury, mieszkając w mieście?

by justdeliciousx
Relacja z naturą jest możliwa nawet, jeśli mieszkasz w mieście.

Każda okazja jest dobra, by być bliżej natury i zgłębić korzyści, jakie daje nam relacja z naturą… Wydaje się to proste, jeśli mieszkamy na wsi czy też mamy możliwość częstych wyjazdów do lasu czy nad jezioro. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nasze życie związane jest w dużej mierze z „zabetonowanym” miastem?

Od ponad dwóch lat mieszkam w Bangkoku, jednej z z największych aglomeracji świata, która liczy 15 milionów osób. To miasto jest bardzo betonowe, parki i trawniki nie są w zasięgu ręki (chociaż są piękne, kiedy już je znajdziesz). Kiedy wracam do Warszawy mam wrażenie jakby wróciła na wieś! 🙂 Wiem oczywiście, jak wygląda prawdziwa wieś, bo i tam spędzałam często wakacje. Wracając do Polski czuję większy luz, spokój i przestrzeń… ale to wszystko zależy oczywiście od perspektywy. Dla kogoś kto wychowywał się w Toruniu, Warszawa będzie dużym miastem.

Bangkok był (i jest) dla mnie wyzwaniem, ale przez ten czas wypracowałam sposoby na to, by czuć się lepiej w nawet tak wielkim mieście.

jak-być-bliżej-natury-miasto-natura-duże-miasto-zdrowie

Życie w mieście a relacja z naturą

W dzisiejszym świecie niestety coraz częściej zapominamy o tym, jak ważny jest kontakt z naturą. Coraz częściej stawiamy wieżowce, wycinamy lasy i zmniejszamy dziewicze naturalne rejony w najbliższym otoczeniu. Choć świat trochę wymaga od nas takiej postawy, to nie możemy się całkowicie wyzbyć relacji z naturą…

Warto w swoich codziennych zadaniach wprowadzić kilka praktyk, dzięki którym zadbasz o to, by być blisko natury. Zastanawiasz się pewnie, dlaczego jest to takie ważne i jakie korzyści może to wnieść do Twojego życia? Praktykowanie kontaktu z naturą jest drogocenne i niesamowicie pozytywne zwłaszcza w kontekście naszego prawidłowego funkcjonowania. Dzięki niemu:

 • zmniejsza się poziom stresu – relacja z naturą daje szansę na wyciszenie się, zwolnienie tempa,
 • doznajesz ukojenia i relaksu – obcując z naturą możesz skutecznie się odprężyć i zapomnieć na chwilę o troskach codzienności,
 • regularny kontakt z naturą pomaga w problemach ze snem, problemami z układem krążenia, a nawet cukrzycą typu II,
 • wzmacniasz relacje z innymi – aktywność fizyczna na zewnątrz sprzyja zawieraniu i umacnianiu kontaktów międzyludzkich,
 • zdobywasz nową wiedzę – poznajesz nowe gatunki roślin i zwierząt, mechanizmy i zasady, jakimi kieruje się świat.
 • balansujesz czakrę serca – odpowiedzialną za umiejętność przyjmowania i obdarzania miłością w zdrowy sposób oraz bezwarunkową miłość

Pamiętaj, że by być bliżej natury nie musisz przeprowadzać się na wieś. Ty jesteś częścią natury i każda roślina, każde drzewo, zwierzę. Natura jest zawsze w okół Ciebie. Jeśli masz dość hałasu, smogu i szybkiego życia zaplanuj wyjazd na weekend raz w miesiącu, by wyrwać się. Na codzień otaczaj się naturą tyle, ile możesz i łącz z nią poprzez swoje codzienne rytuały. Nawet jedzenie, które spożywasz może pomóc Ci się z nią połączyć. Oczywiście jedną z rzeczy, które możesz zrobić to również odwiedzanie miejskich parków. Kocham brać książkę i siadać sobie pod palmą… czy dębem w Polsce i otaczać się zielonym. Teraz przedstawię Ci kilka więcej sposobów.

jak-być-bliżej-natury-w-mieście-znajdź-naturę-aglomeracja

Jak być bliżej natury? Pięć sprawdzonych sposobów

Jeśli szukasz sprawdzonych sposobów na bycie bliżej natury, to być może zainteresuje Cię jedna z sześciu poniższych metod, które sama przetestowałam i gorąco polecam:

 1. Chodź boso – odczucia, jakie towarzyszą takiej praktyce pozwalają poczuć siłę i potęgę natury w swoim ciele. Możesz robić to w ogrodzie czy na miejskiej plaży. Możesz nawet zdjąć buty na osiedlowym trawniku, nie musi to być miejsce z najpiękniejszą trawą… wystarczy Ci gleba, nie martw się, że się pobrudzisz – zabawa w ziemii wzmacnia nasz układ odpornościowy! Nie przejmuj się też, co inni pomyślą! Mądrzy do Ciebie dołączą. 🙂
 2. Obserwuj niebo – jego bezkres relaksuje, pozwala odpocząć wzrokowi po dniu ciężkiej pracy przy komputerze, a dodatkowo spoglądanie w niebo możliwe jest w każdym miejscu i o każdej porze. Z perspektywy Ajurwedy poczucie przestrzeni, które może dać nam własnie niebo balansuje Pitte, czyli ogień w naszym ciele. Jeśli czujesz się nerwowo, a może wręcz masz ataki agresji i czujesz jak przepełnia Cię złość – popatrz w niebo.
 3. Kontroluj oddech – to właśnie dzięki niemu łączysz się z naturą. Jeśli będziesz go kontrolować, dajesz szansę niesamowitej sile natury na przepływ przez Twoje ciało. Ćwiczenia oddechowe jak i po prostu głęboki oddech do przepony sprawi, że poczujesz, że jesteś kanałem energii, która żyje w każdej istocie natury. Poczuj wdzięczność za ten cud istnienia.
 4. Obserwuj pogodę – analizowanie jej pozwala poznać sygnały, jakie wysyła natura.Dzięki obserwacji natury stajesz się bardziej spostrzegawcza, rozwijasz intuicje i rozmawiasz z naturą! Jeśli jeszcze nigdy nie rozmawiałaś z drzewami i kwiatami, bardzo polecam. 🙂
 5. Obserwuj światło słoneczne – istotne jest jego nasilenie, poprzez które Słońce i Ziemia łączą się z nami.  Niestety w dzisiejszych czasach żyjemy bliżej żarówek i ekranów niż światła słonecznego, a to powoduje problemy w całym naszym organizmie, gdyż tracimy kontakt z cyklem dnia. Staraj się pobudzić ze świtem, a gdy jest już ciemno wprowadzać organizm w stan snu. Jeśli masz problemy ze snem, po zmroku nie pal światła nad głową – to pozwoli Twojemu organizmowi zrozumieć, że Słońce zaszło i może się zacząć wyciszać.

Pamiętaj, że zawsze masz dostęp do natury! Oczywiście, przychodzi to łatwiej, kiedy jesteśmy w pięknych miejscach (zobacz mój artykuł o pobycie na Bali w oazie spokoju), ale największy spokój można odnaleźć… w nas samych, jeśli tylko dobrze poszukamy! Polecam Ci również spróbować praktyki jogi! Ona przybliży Cię do swojego ciała i oddechu. Spróbuj tej praktyki, by poczuć się dobrze.

jak-być-bliżej-natury-miasto-natura-duże-miasto-zdrowie

Życzę Ci wspaniałego odkrywania swojej natury wewnątrz😉 Namaste!

Justyna

Te posty mogą Cię zainteresować

Leave a Comment

Przebywając na tej witrynie wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek. Lubię Ciasteczka! Czytaj Więcej