fbpx

Tabletki antykoncepcyjne – ich działanie i skutki uboczne

by justdeliciousx
Tabletki antykoncepcyjne - jak działają?

Twoje dotychczasowe konsultacje z ginekologiem kończyły się zwykle wypisaniem recepty na tabletki antykoncepcyjne? Zastanawiasz się, jak działa ta „magiczna” tabletka i jakie skutki uboczne może powodować? Chętnie Ci o tym opowiem!

 

Trochę historii tabletki antykoncepcyjnej

Tabletka antykoncepcyjna powstała w latach 50. XX wieku, jest więc dość młoda. Z drugiej strony od tamtego czasu wiele zdążyło się zmienić w społecznej świadomości (czy wiesz, że uważano wtedy, że palenie papierosów jest zdrowe!?). Dziś rynek ten to wielki biznes – tylko w USA szacuje się go aż na 15 mld dolarów rocznie!

Do rozpowszechnienia tabletki przyczyniła się chęć wyzwolenia kobiet i zapanowania nad ich płodnością. Pewnie zastanawiasz się, jak w takim razie kobiety zabezpieczały się wcześniej – otóż jedynym rozwiązaniem była antykoncepcja naturalna. W latach 50. nie istniały formy legalnej antykoncepcji. Dlatego tabletka otrzymała miano lekarstwa na regulację cyklu miesiączkowego, co oczywiście nie jest do końca prawdą…

 

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Antykoncepcja przerywa komunikację między przysadką a jajnikami. Krwawienie, które występuje, nie jest okresem – jest wywołane farmakologicznie.

Tabletka antykoncepcyjna zawiera, „pseudohormony”, np.:

  • drospirenon-progestagen – który hamuje aktywność testosteronu, zmniejsza też wydzielanie łoju (to dzięki temu poprawia się cera) i ogranicza przyrost wagi,
  • lewonorgestrel – swoim działaniem jest podobny do progesteronu i spełnia najważniejszą rolę antykoncepcji, czyli utrudnia rozwój jajeczka i uniemożliwia zapłodnienie.

Niestety, hormony te różnią się budową molekularną od tych naturalnie wydzielanych przez organizm.

 

Skutki uboczne antykoncepcji

Przede wszystkim – rak, zakrzepica czy problemy limfatyczne. Naukowcy wskazują dowody na podwyższone prawdopodobieństwo wystąpienia raka szyjki macicy, wątroby i piersi.

Tabletki powodują też „mniejsze”, choć nie mniej dotkliwe, skutki uboczne:

  • depresję,
  • podatność na stres,
  • zwiększenie ryzyka samobójstwa,
  • zmniejszenie libido,
  • zaburzenia funkcjonowania tarczycy,
  • niedobór składników odżywczych,
  • wypadanie włosów,
  • wahania wagi.

 

Dla kogo jest tabletka?

Oczywiście, pomimo różnych skutków ubocznych, nie powiem, że tabletki antykoncepcyjne powinny zostać wycofane! Bywają np. niezbędne w przypadku usunięcia narządów produkujących hormony czy przy chorobach takich jak endometrioza.

Są również dla tych kobiet, które znając możliwe skutki, decydują się świadomie na kurację antykoncepcyjną. Pamiętaj jednak, że jeśli wybierasz tę formę antykoncepcji, nie będziesz w stanie zrównoważyć niedoborów zdrowym jedzeniem. Będzie Ci potrzebna suplementacja, m.in. żelaza, kwasu foliowego, cynku oraz witamin z grupy B.

 

Następnym razem opowiem, co dzieje się po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. A jeśli interesuje Cię ten temat, zobacz też mój artykuł o naturalnych sposobach regulacji hormonalnej.

 

Te posty mogą Cię zainteresować

Leave a Comment

Przebywając na tej witrynie wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek. Lubię Ciasteczka! Czytaj Więcej