Yoga- first steps. <3

Joga- pierwsze kroki na macie 🙂


myworkouts_p4

 

Początki bywają trudne. Pocieszające jednak jest to, że przy drobnym przygotowaniu, nowe doświadczenia mogą otworzyć nas na nową przygodę, a jak było w moim przypadku miłość. Pamiętam uczucie po pierwszych zajęciach jogi. Miałam wrażenie, że pierwszy raz w życiu się odprężyłam i zintegrowałam ze swoim ciałem. To było dla mnie całkowite zaskoczenie i choć, na to przeżycie nie możemy się przygotować, kierując się kilkoma wskazówkami, możemy teoretycznie zrozumieć na czym polegają ćwiczenia i na co powinniśmy zwrócić uwagę.

Joga jest tam, gdzie aktywny umysł spotyka się z ciałem.

 

Wiele osób zastanawia się, gdzie i jak zacząć. W Internecie istnieje dużo filmików, o różnym stopniu zaawansowania. Uważam, że to dobry pomysł obejrzeć sobie kilka ćwiczeń dla początkujących, jednak praktyka pod okiem doświadczonego instruktora bardzo różni się od domowej i to ona przynosi najwięcej korzyści. Szczególnie na początku warto wybrać się na zajęcia do profesjonalnej szkoły jogi. Często pierwsze wejście jest za darmo, można znaleźć wiele promocji lub darmowych lekcji. Podczas zajęć nauczyciel odpowiednio ustawi naszą sylwetkę, pokaże jak poprawnie wykonywać dane pozycję. Oglądając filmik niestety wielu rzeczy nie jesteśmy w stanie skorygować. Kiedy już będziemy wiedzieć jak poprawnie wykonywać podstawowe asany, możemy ćwiczyć również w domu. Jednakże próby nowych, trudniejszych pozycji należy wykonywać pod okiem instruktora. W ten sposób będziemy odpowiednio rozwijać praktykę, po za tym zostaniemy potraktowani indywidualnie. Każdy ma  inny zakresy możliwości, a joga w zależności od potrzeb może być korzystna w różny sposób. Przed pierwszymi zajęciami warto choć trochę kojarzyć co to jest pies z głową w dół i pies z głową do góry. 

article_3

Kilka kanałów na YouTubie, z których korzystam i szczerze polecam:

https://www.youtube.com/channel/UCH-81uaxCwAAaSgxRtxMkxg

https://www.youtube.com/channel/UCWN2FPlvg9r-LnUyepH9IaQ

https://www.youtube.com/channel/UC7dmIEjExZwz61TsT-JIo8Q

https://www.youtube.com/channel/UCFKE7WVJfvaHW5q283SxchA

 

Nie potrzebujesz wiele.

 

yoga_p3

 

Kiedy już dowiemy się nieco o teorii, czas przejść do faktycznego przygotowania. Joga wbrew pozorom nie wymaga większych niż bieganie, siłownie czy basen kosztów. Ćwiczymy boso, jedyne co potrzebujemy to nasze ciało i aktywny umysł. Są szkoły, które używają bardzo dużo pomocy, za czym nie przepadam. Uważam, że mata i odpowiedni strój są wszystkim czego nam trzeba. Jedynie pomoce, które mają na celu pomóc nam w relaksacji, zlikwidowania napięcia mięśniowego i ćwiczenia równowagi mają dla mnie sens. Koce podczas relaksacji na koniec zajęć są zawsze dostępne na sali. Lubię również piłki; na których można rozluźnić plecy, ćwiczyć koordynację i wzmacniać mięśnie głębokie.

 

Mat is my workout buddy

 

myworkouts_p1

Na pierwszych zajęciach można korzystać z mat klubowych. Kiedy jednak decydujemy się ćwiczyć regularnie, zakup własnej jest mądrym wyborem ze względu na higieniczność i praktyczność. Oprócz indywidualnych upodobań jak kolor, faktura czy wzór jest kilka rzeczy, na które radzę zwrócić uwagę. Po pierwsze, upewnij się, że mata nie jest za krótka. Ja uwielbiam różne przeskoki i wyciąganie się na macie, dlatego zawsze szukam tych jak najdłuższych! J Druga sprawa, to grubość maty i jej przyczepność do podłoża. Za cienka mata sprawia, że będzie nam niewygodnie, tak samo jeśli będzie się ona ślizgać. Bardzo nie lubię mat z PVC, są one szorstkie i ślizgają się. W swoim posiadaniu mam matę z TPE i kauczuku. Obydwie bardzo mi odpowiadają. Po trzecie..  cena. Nie musicie wydawać fortuny, ja ostatnio kupiłam znakomita matę na promocji za 60 zł.

Diamonds were once a girls bestfriends.. then yoga pants happened.

 

Ulubionych leginsów do jogi mogłabym nie zdjemować.. jak tylko masz je na sobie, aż prosi się o trening! One oraz porządny sportowy stanik, sprawiają, że czujesz się pewnie i czerpiesz przyjemność z praktyki. Super sprawdzają się też topy połączone ze stanikiem.

Jedne z moich ulubionych ubrań do jogi znajdziecie tutaj:

Ubrania do jogi kolekcja MyProtein

 

 

img_1921

 

Życzę Wam czerpania dużo pozytywnej energii z jogi. Namaste!

 

One thought on “Yoga- first steps. <3

  1. Cześć Justyna 🙂 ja zaczynam swoją przygodę z jogą, wybieram właśnie mate, chciałam Cię zapytać, gdzie Ty kupiłaś swoją kauczukową? i to tak tanio? mogłabyś polecić konkretny sklep?
    będę wdzięczna za pomoc!! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.